Jednym z podstawowych narzędzi pozycjonera jest niewątpliwie porządny system statystyk. Statystyk SEO, czyli wyliczających pozycje docelowej strony na dane frazy w poszczególnych wyszukiwarkach. Na rynku można dostrzec kilka ciekawych pozycji, jednak moją uwagę przykuł program Advanced Web Ranking, z którym zapewne nieprędko się rozstanę. 😉
Advanced Web Ranking to ogromny kombajn usprawniający wiele żmudnych zadań w pracy pozycjonera. Pobrać w wersji testować można go stąd: klik. Jest to plik wykonywalny w środowisku Windows albo Mac (mamy do wyboru instalkę pod te dwa systemy operacyjne, dostępna jest również wersja 'serwerowa’, ale też tylko pod wcześniej wymienione OS) , waży kilkadziesiąt megabajtów w najnowszej wersji, jaką jest na chwilę obecną v7.2.
Na samym początku miałem małe problemy z instalacją – najwyraźniej plik się źle pobrał. Za drugim razem instalacja programu przebiegła już szybko i sprawnie. Po pierwszym uruchomieniu aplikacji przeraziłem się trochę mnogością funkcji i objaśnień. Jednakże w miarę szybko 'załapałem’ podstawowe funkcje. Pomogła w tym z pewnością polska wersja językowa większości zadań, przycisków itp. Byłem miło zaskoczony wybierając język polski przy instalacji. Rzadko się to zdarza w takich dość niszowych projektach.
Generalnie rzecz biorąc – obsługa programu jest całkiem prosta, intuicyjności w korzystaniu nabiera się po pewnym czasie. Główną zaletą AWR-a, czyli programu sprawdzającego website ranking, jest z całą pewnością mnogość funkcji – powinny zadowolić one większość wymagających użytkowników. Twórcy oferują nam w swoim systemie funkcjonalności i narzędzia takie jak:
- Keyword Research Tool
- Search Engine Friendly
- 1000+ Search Engines
- Import keywords
- Keyword Suggestions
- Keyword Builder
- Wordtracker
- Interactive Reports
- Rank Evolution Charts
- Extended Current Rank
- Favorite Search Engines
- Intelligent update
- Search Engine Filters
- Competing sites
- Page Markers
- Request new engines
- Backup
- Submission
- Local Search
- Google AJAX API
Czyli w skrócie – wiele narzędzi do usprawnienia pracy z prowadzeniem statystyk w wyszukiwarkach, obsługa ponad tysiąca różnych search engine ranking (w tym wiele polskich, typu Onet.pl), zaawansowane wykresy, inteligentne uaktualnienia, kilka narzędzi do obsługi słów kluczowych, interaktywne reporty, dodawanie stron do wyszukiwarek, kopie zapasowe czy Ajaksowe API od Googla.
A do tego jeszcze sporo wartych uwagi opcji dla SEO-wców, to jest:
- Google Preview Tool
- Multiple Proxy
- Automatic search engine updates
- Printable Reports
- Personalized Reports
- Email Reports
- Export Reports
- Upload by FTP
- Multiple Updates
- Project Management
- User Profiles
- Triggers
- Custom Filters
- Export rank data
- Google Page Rank
- Proxy per project
- Scheduled Backups
- Address Book
- Scheduled Updates
- Multiple API keys
Jak widać jest to masa obszernych funkcjonalności, wręcz dla wielkiej firmy zajmującej się pozycjonowaniem. Narzędzia automatyzujące pracę, zarządzanie klientami w firmie, książka adresowa, zaplanowane zadania, API, zarządzanie projektami, raporty na e-maila, spersonalizowane, do druku, upload przez FTP, Google „podglądacz” i PageRank.
Kilka zrzutów ekranu z okna programu. Wystarczy kliknąć na obrazek, aby ten się powiększył.
W każdym razie najważniejszą funkcją w tej aplikacji jest dla mnie monitorowanie fraz, a dokładniej – ich pozycji w polskim i globalnym Google. A z tym program radzi sobie znakomicie. Dzięki obsłudze proxy nie ma problemów z blokowaniem się Googla, a wykresy graficzne, słupkowe, na e-maila itp – po prostu coś bardzo przydatnego i szybkiego w późniejszej obsłudze. Nie ma limitów na ilość monitorowanych witryn – to z pewnością duży plus dla osób działających na szeroką skalę.
Program można zakupić w kilku wersjach, a mianowicie: Standard, Professional, Enterprise, Server (kolejno: $99, $199, $399, $599).
Wcześniej wymienione możliwości programu dotyczyły w głównej mierze wersji Enterprise – w mojej opinii najlepszej w stosunku cena/jakość. Aczkolwiek opcja Professional także powinna być wystarczająca dla większości potencjalnych użytkowników. Ceny są do przełknięcia, w każdym razie mamy do dyspozycji aż 30 dniowe demo, które oferuje całkowicie pełną funkcjonalność.
Support dostępny jest na czterech kanałach: poprzez stronę WWW, na forum, a także za pomocą dwóch numerów telefonów – jeden dla USA, a drugi Interkontynentalny z Wielkiej Brytanii. Sprawdziłem – odpowiadają szybko i na temat. Do tego na stronie można znaleźć wiele ciekawych promocji i zniżek, także sądzę, iż warto.
Podsumowując, jeśli szukasz porządnego narzędzia do obsługi statystyk SEO, które będzie Ci służyło przez długi czas – można wybrać właśnie Advanced Web Ranking. Naprawdę dobrze zbudowana aplikacja, mogę polecić z czystym sumieniem.
1 comment
Zabrałem się za testowanie i prezentuje się interesująco. Zobaczymy, co z tego będzie.