Blog SEO - marketing, IT, pozycjonowanie

Słowa kluczowe w pozycjonowaniu

Podstawą pozycjonowania są słowa kluczowe (ang. keywords), to określenie tych fraz jest podstawą wszelkich działań związanych z optymalizacją i pozycjonowaniem. Może się wydawać, że określenie słów kluczowych jest dość proste, ale w rzeczywistości tak nie jest. Problem w tym, że nie chodzi o to jakie słowa nam się kojarzą z danym produktem lub usługą, ale co wpiszą użytkownicy chcąc znaleźć nasz produkt lub usługę.

Wybór słów kluczowych

Weźmy pod uwagę firmę sprzedającą nieruchomości. W zasadzie każdy od razu pomyśli o frazach: mieszkaniadomy. Tylko teraz zastanów się czy szukając mieszkania wpiszesz w wyszukiwarkę mieszkania? Nie sądzę. Jeśli mieszkasz w Krakowie będzie to mieszkania Kraków, mieszkania w Krakowie. Jeśli szukasz domu w Tarnowskich Górach będzie to najpewniej domy Tarnowskie Góry.

Inną strategią jest stosowanie taktyki ’długiego ogona’ (ang. long tail), czyli pozycjonowania strony na dłuższe i bardziej precyzyjne frazy. Najlepiej pokazać to na przykładzie. Pozostając w temacie domów możemy pozycjonować stronę na frazę parterowy dom z garażem w Krakowie. Fraza ta na pewno będzie rzadziej wpisywana niż domy Kraków, ale też dużo łatwiej ją wypozycjonować, a osoby szukające takiego domu dostaną właściwie ofertę idealną.

Warunki jakie powinny spełniać słowa kluczowe:

  • powinny być ściśle związane z tematyką witryny
  • powinny być rzeczywistymi frazami wpisywanymi przez użytkowników
  • powinny posiadać możliwie małą konkurencję, czyli ilość stron zwracanych przez wyszukiwarkę

Gdzie umieszczać słowa kluczowe

Ze słów kluczowych należy korzystać dość umiarkowanie, nie faszerując nimi strony. Na jednej stronie nie powinno się przekraczać 4-5 wystąpień. Dodatkowo dobrze jest, jeśli frazę otacza treść powiązana z nią tematycznie. Oraz powinny one wystąpić możliwie blisko początku strony – najlepiej wśród 100-150 pierwszych słów.

Ponadto słowa kluczowe należy umieszczać w:

  • tytule strony (znacznik title)
  • opisie strony (znacznik meta-desciption)
  • nagłówkach tekstu (h1-h6)
  • opisach alternatywnych obrazków (alt)
  • tekstach linków (anchor)

Słów kluczowych należy używać ostrożnie i umiarkowanie, ich nadmiar na stronie może tylko jej zaszkodzić zamiast pomóc. W zwykłym tekście nie powinno to być ich więcej niż 6-7% treści. Podstawową zasadą, jak przy wszystkich innych działaniach związanych z pozycjonowaniem, pozostaje to że strony tworzone są z myślą o ludziach, a nie wyszukiwarkach. Dlatego każdy tekst powinien być możliwy do przeczytania dla człowieka, a nadmiar słów kluczowych to znacznie utrudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *